VIDEO Fotbal foosters, zabili desítky lidských životů: zákonodárci odsouzeni k trestu smrti!

KÁHIRA – Nejvyšší soud v Egyptě v pondělí potvrdil deset trestů smrti pro viníky násilností na fotbalovém utkání v přístavním městě Port Said z 1. února 2012. Událost si vyžádala 74 obětí, zapsala se jako nejhorší v dějinách egyptského fotbalu a jedna z nejtragičtějších celosvětově.

Většina z obětí byli příznivci hostujícího klubu Al-Ahly, mnoha udupali fanoušci v panice, když se snažili uniknout ze stadionu před invazí podporovatelů domácího týmu Al-Masry. Ostatní, podle svědectví svědků, opustili tribunu.Mužstva mají dlouholetou rivalitu, nepokoje vypukly poté, co fanoušci z Káhiry ukázaly transparenty namířené proti místnímu týmu, který zvítězil 3: 1.

Verdikt je konečný a nelze jej odvolat. Jedenáctý žalovaný zůstává na svobodě navzdory tomu, že v červnu 2015 potvrdil jeho trest smrti další soud. Kromě toho potvrdily rozsudky pro deseti mužů na patnáct let vězení, čtrnácti odsoudili na deset let a patnácti včetně bývalého policejního šéfa Port Saidu na pět let.Obvinění byla také vražda nebo pokus o vraždu.

Fotbalové zápasy jsou častým zdrojem násilí v Egyptě. Vláda po Port Saide pozastavila nejvyšší soutěž o dva roky, což mělo také důsledky pro zastoupení. V zemi se od té doby snažili omezit počet lidí na setkáních, ale fanoušci se snaží bezstupně dostat na stadiony. V únoru 2015 zemřelo před stadionem více než dvacet lidí, když jim bezpečnostní síly nedovolily vstoupit. Většina z nich se rozpadla, když dav začal používat policejní slzný plyn.Stalo se na zápase mezi dvěma Káhirská kluby Zamalek a ENPPI.

V květnu 2015 se radikálně skupiny příznivců známé jako ultras dostali mimo zákon. Napětí mezi nimi a bezpečnostními složkami bylo tehdy citelné už čtyři roky, odkdy ultras v 2011 sehrály klíčovou roli při osmnácti dnech protestů, které vyústily do svržení tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka.