V pondělí uplynuly čtyři roky od Jaroslavské tragédie

Jaroslavl. V pondělí 7. září uplynuly čtyři roky od pádu letadla Jak-42 s hráči a realizačním týmem klubu Kontinentální hokejové ligy (KHL) Lokomotiv Jaroslavl, do kterého patřil i kapitán slovenské reprezentace na domácích mistrovství světa 2011 Pavol Demitra (nar. 29. listopadu 1974 ).Nehodu zapříčinilo nejméně čtyři faktory

Posádkou stanovena vzletová rychlost byla podle něj o 20 kilometrů za hodinu nižší, než by bylo třeba při dané hmotnosti letadla a výkonu motorů.

Jeden z pilotů se navíc při tahu řídící páky k sobě zřejmě nechtěně zapřel o brzdový pedál, čímž letadlo ještě více zpomalil.

Podle závěrů vyšetřování nehodu zapříčinily nejméně čtyři faktory, a to nedostatečný výcvik pilotů, chybějící kontrola připravenosti posádky na let, selhání pilotů při provádění standardních postupů při startu a špatná koordinace mezi členy posádky.

Samotné letadlo bylo údajně v dobrém technickém stavu.Způsobilý však nebyl ani jeden z pilotů, protože jednomu našli v krvi stopy uklidňujícího prostředku, zatímco druhému dříve diagnostikovali chorobu doprovázenou oslabením motoriky. Část stroje ve vodě, část na suchu

Letadlo se zřítilo během odletu do běloruského Minsku. Krátce po startu bylo údajně slyšet dva výbuchy, stroj se naklonil doleva a začal hořet. Spadl necelý kilometr od letiště.

Část ze stroje skončila na suchu a část v řece Volga.Podle některých verzí se pilot pokoušel nouzově přistát na řece.

Z 45 cestujících a členů posádky nehodu přežil jen hokejista Alexander Galimov, který však později v nemocnici svým vážným zraněním podlehl, a palubní inženýr Alexandr Sizov.

Při tragédii vyhasly životy tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, na seznamu obětí byli i další známé hokejové jména – Bělorus Ruslan Salej, Lotyš kārlis skrastiņš či Švéd Stefan Liv.

Charismatický Pavol Demitra patřil dlouhá léta mezi opory reprezentace ČR. Odchovanec trenčínského hokeje působil od sezóny 1993/1994 v zámoří.

V NHL (847 zápasů, 768 bodů) hrával za Ottawu, St.Louis, Los Angeles, Minnesotu a Vancouver. Ročník 2010/2011 absolvoval v týmu KHL Lokomotiv Jaroslavl.