Tenisový Wimbledon může přijít o štědrost. A Britové o hrdinu

Měl pravdu. Po odhlasování brexitu následoval výrazný propad kurzu libry a lákavost rostoucích odměn za Wimbledon rázem klesla.

Ještě v dubnu se nejslavnější tenisový turnaj chlubil, jak štědře bude letos své účastníky odměňovat. Prize money pro vítěze stouplo o 6,4 procenta na dva miliony liber (do čtvrtka asi 68,8 milionu Kč). I poražení v prvním kole si vydělají lákavých 30 tisíc liber (1,03 milionu Kč).

Jenže vzhledem k vývoji britské měny ztratily odměny zhruba deset procent své hodnoty. „Každý rok se přitom o jednotky procent zvyšují, teď se to zase posune směrem zpět,“ tvrdí Fencl, který se v Londýně chystá na Wimbledon se svou svěřenkyní Lucií Hradeckou.

Že jsou odměny pro tenisty i tak vysoké a propad libry je jen kosmetickou změnou?Pro elitní hráče možná, těm žebříčkově hůře umístěným však každoroční zvyšování odměn za první kola přinášelo výraznou pomoc v kariéře.

Wimbledonský pokles však nemusí jejich situaci výrazně zkomplikovat. „Kurz měny v dané zemi nesledují, starají se o tenis. Součástí týmu je u řady hráčů osobní bankéř, který jim hlídá finance,“ líčí manažer Miroslav Černošek z České sportovní, která zastupuje i řadu českých tenistů. I proto si hráči někdy nechávají vydělané odměny u sebe a směňují je až ve vhodný moment.

Wimbledon je po US Open druhým nejštědřejším grandslamem, jedním ze čtyř nejprestižnějších podniků v tenisovém světě.Za posledních pět let odměny pro tenisty takřka zdvojnásobil.

„Teď jim to udělalo trochu čáru přes rozpočet. Ale nemyslím, že to turnaji nějakým způsobem uškodí. Wimbledon bude vydělávat pořád víc a víc. Je to legendární turnaj,“ míní Fencl a manažer Černošek s ním souhlasí: „Wimbledon a jeho tradice je nesrovnatelná s historií a tradicí Evropské unie. Wimbledon je Wimbledonem a vždy bude bez ohledu na to, co se bude dít v Evropě nebo kde bude stát Anglie.“

Přesto byl dopad brexitu cítit i u pátečního losování turnaje.Když dostali britští tenisté Ward a Broady do prvního kola největší favority, spustil se proud narážek. „Vypadá to, že brexit bude pokračovat,“ napsal například na Twitter novinář Nick Gullon.

Horší důsledky však Brity mohou teprve potkat. V souvislosti s brexitem se mluví o opětovném hlasování o nezávislosti Skotska, odkud pochází i hlavní britská tenisová hvězda Andy Murray. Pokud by se odtrhlo, museli by si Britové hledat pro Wimbledon jiného hrdinu.