Švýcarsko překvapivě podlehlo Kazachstánu, Dánové si poradili s Nory

K překvapivé výhře Kazachstánu nad Švýcarskem přispěl vyrovnávací gól na 1:1, který inkasoval švýcarský brankář Berra po nevídané střele Savčenka z vlastní obranné třetiny. Duel dospěl až do nájezdů, v nichž rozhodl Dawes.

Druhé sobotní utkání moskevské skupiny se na dlouho stalo soubojem pevných severských obran. Úspěšnější v něm byli Dánové, kteří nakonec zlomili Norsko a vyhráli 3:0.

Duel, který za stavu 2:2 dospěl k samostatným nájezdům, rozhodl ve čtvrté sérii útočník Nigel Dawes, jeden z trojice naturalizovaných Kanaďanů v týmu.

Druhým hrdinou Kazachstánu, jenž se mezi světovou elitu vrátil po roční přestávce, byl brankář Vitalij Kolesnik, který si připsal 49 úspěšných zákroků.Při rozhodujících nájezdech sice dvakrát kapituloval, ale jeho spoluhráči se trefili třikrát.

Kazaši se prezentovali odvážným herním projevem a favorizovaného soupeře se jim podařilo zaskočit. V 10. minutě měli velkou šanci dostat se do vedení: Weber fauloval v gólové šanci Dawese, který následně dostal výhodu trestného střílení. Berru ve švýcarské brance však nepřekonal.

Do vedení se tak dostali Švýcaři. V 15. minutě sice rozhodčí neuznali Andrighettův gól kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti, o půl minuty později už ale Kolesnika překonal v souladu s pravidly Walser.

Švýcaři byli výrazně střelecky aktivnější, druhý gól se jim ale nedařilo přidat.Kolesnik si ve druhé třetině připsal 22 zákroků a výrazně pomohl srovnat se soupeřem krok.

Gólmana Berru na opačné straně totiž překvapila Savčenkova střela v oslabení od obranné modré čáry.

Kazašský obránce vysoko napřáhl, opřel se do puku a jeho bomba zaplula do sítě. Švýcarsky brankář střelu dobře viděl, jenže lapačkou úplně promáchl.

Když poté Švýcaři nevyužili řadu dalších šancí, udeřili Kazaši podruhé. Vyloučení Du Boise potrestal gólem Starčenko. Tým kouče Fischera se ale brzy oklepal a také v přesilové hře vyrovnal. Kolesnik sice puk po Hollensteinově střele udržel betonem vedle tyčky, následně jej ale Hollenstein pohotově dorazil do branky.

Rozhodnout mohl v 55. minutě Weber, ale trefil jen tyč.Vítěze nakonec musely určit až samostatné nájezdy, ve kterých netradičně nekralovali brankáři, ale hráči z pole. Kolesnik ve čtyřech sériích kapituloval dvakrát, Berra třikrát a tak se ze zisku dvou bodů radoval Kazachstán, který porazil Švýcarsko na MS poprvé.

O dánskou výhru v úvodním utkání šampionátu se výrazně zasloužil autor dvou branek Nicklas Jensen. Čisté konto udržel brankář Sebastian Dahm, který si připsal 44 úspěšných zákroků.

Úvod zápasu patřil Norům, kteří byli aktivnější a Dahm v dánské brance předvedl několik dobrých zákroků. Nepřekonala jej ani největší soupeřova hvězda Zuccarello z New York Rangers.

Téměř trojnásobný počet střel Norsku ke gólu nepomohl a na začátku druhé třetiny se ujali vedení Dánové. Ve 22.minutě otevřel skóre Nicklas Jensen. Stejný hráč trefil v 29. minutě tyč.

Následně se mohly prosadit oba týmy, ale skóre změnil až Jesper B. Jensen, který přiblížil Dánsko výhře. Norové však měli šance zápas zdramatizovat, zejména v přesilových hrách.

Jen samotný Eller dostal v utkání deset trestných minut, v závěru druhé třetiny i ve třetí části totiž dostal útočník Winnipegu dvě plus dvě minuty za hru vysokou holí.

Norové však nedokázali snížit ani při hře pět na tři. Vedle nepřesné koncovky na tom měl velkou zásluhu i spolehlivý Dahm. Poslední slovo měl poté při norské power play Nicklas Jensen.