Sagan si jel pro vítězství. Štybar s Vakočem ho marně stíhali

V neděli vytvořil nový rekord v počtu vítězných etap na závodě Kolem Švýcarska. Ta nejdůležitější otázka před pondělní etapou zněla: Přidá Peter Sagan další, už třinácté vítězství?

Odpověď: Přidá.

Z řídnoucího hlavního pole se sám 11 kilometrů před cílem odpoutal v nejprudší pasáži Schönebergu a upaloval za dvojicí Albasini, Dillier, která šlapala v úniku. Spolu udržovali minimální náskok na pole asi 40 cyklistů, které táhla česká dvojice Zdeněk Štybar, Petr Vakoč pracující na svého spurtera Richezeho.

Tentokrát to ale na slovenského šampiona nestačilo. V závěrečném spurtu ho ještě zkusil překvapit lišák Albasini, ale Sagan si další triumf na svém oblíbeném Švýcarsku ujít nenechal.Vítězstvím se tak dostal i do čela průběžného pořadí, které vede o tři vteřiny před Jürgenem Roelandtsem.

Petr Vakoč se Zdeňkem Štybarem dojeli jako jediní z šestice Čechů ve druhé skupině na 43., respektive 44. místě a mladší z dvojice se tak stále drží v nejlepší dvacítce průběžného pořadí na osmnácté příčce.

S tříminutovou ztrátou dorazil do cíle Karel Hník, o další dvě minuty později dorazili i tři zbývající Češi – Jiří Polnický, Jan Hirt a Leopold König.

Jak se vše odehrálo

Zatímco druhá půlka Švýcarska je festivalem cyklistů jedoucích na celkové pořadí, ta první je jako dělaná pro silné spurty a klasikáře.Právě taková byla i třetí, 192 kilometrů dlouhá etapa z Gosswangenu do Rheifeldenu, která cyklisty zavedla až k německým hranicím.

Končilo se pak na 27 kilometrů dlouhém okruhu, na kterém byla dvě stoupání, kde mohli klasikáři útočitm, a znepříjemnit tak život spurterům.Nejprve čekal Sonnenberg (2,2 kilometrů a 6,5 % v průměru) a po něm následoval Schöneberg (1,3 kilometrů v průměru 11,5 %). Právě z Schönebergu chybělo do cíle už jen 11 kilometrů z kopce a po rovině.

Šlo o jednu z těch rovinatějších etap na letošním Švýcarsku, ale téměř 2 tisíce nastoupaných metrů je asi o 2 tisíce nastoupaných metrů víc, než jak si spurteři takovou rovinatou etapu představují.

„Ale ve formě, v jaké tady Peter je, by měl být schopen ty kopce přejet a dostat se do finálového spurtu, případně vyhrát,“ tvrdil sportovní ředitel Tinkoffu Patxi Vila před etapou. Že se nemýlil, zjistil až o pár hodin později.

Únik dne vyprovokoval po dvaceti kilometrech Silvan Dillier z BMC.Bylo v něm celkem osm cyklistů včetně Larse Erica Byströma nebo vítěze Paříž-Roubaix Matta Haymana.

Osmička si vypracovala až pětiminutový náskok, ale ten záhy začal stahovat Tinkoff pro Petera Sagana a Lotto-Soudal se žlutým Jürgenem Roelandtsem.

Při nájezdu do druhého a závěrečného okruhu už zbyla z osmičky jen pětice a peloton, jenž ztrácel minutu a tři čtvrtě, se začal pomalu dělit.

Na předposledním kopci 19 kilometrů před cílem si do úniku doskočil Michael Albasini, pro kterého pracoval stájový kolega Matt Hayman.Náskok na už značně prořídlé hlavní pole se ale znatelně tenčil, už byl jen půlminutový.

To na trase zbývala poslední stěna – Schöneberg.

Na jeho vrcholu zůstala vepředu už jen dvojice Dillier, Albasini, ke kterým se ale přiřítil Peter Sagan. Slovák v kopci ujel všem, chvíli se s ním snažil držet Michael Matthews, ale Saganovo tempo bylo i pro něj moc.

Náskok trojice před asi 40hlavým polem cyklistů byl však minimální. Na stahování se podíleli především české barvy zásluhou Zdeňka Štybara a Petra Vakoče.Ve skupině totiž zůstal i skvělý spurter Etixxu Max Richeze.

A přestože vedoucí skupina nespolupracovala nijak ukázkově, do posledního kilometru přijížděla s minimálním náskokem, který už ale Peter Sagan dovedl zužitkovat.

Zaútočí Slovák v úterý na vítězný hattrick?