Portugalský kouč obhajoval taktiku. Zachránil ho kritizovaný Quaresma

Byl to zápas, který se nezapíše do fotbalových dějin svojí krásou, nýbrž neschopností obou týmů vystřelit. Po šestatřiceti letech sledovali diváci na Euru duel bez jediné přesné střely po devadesáti minutách.

„Někdy prostě musíte být pragmatičtí,“ obhajoval taktické šachy Fernando Santos, trenér vítězů.

Řídil se heslem „účel světí prostředky“ a měl také šťastnou ruku, když tři minuty před koncem základní hrací doby poslal na hřiště Quaresmu.Dvaatřicetiletý záložník byl o dvacet minut hry později tím, kdo vstřelil rozhodující gól.

A také tím, kdo nakonec upozadil matný týmový výkon Portugalska.

Přitom právě Quaresma, který se do portugalské nominace dostal – podobně jako Nani – z turecké ligy, byl trenérem Santosem v průběhu turnaje kritizovaný.

„Neplní pokyny, je příliš pomalý,“ mračil se kouč po utkání s Rakouskem, kdy byl Quaresma podle trenéra utopený u postranní čáry. „Potřebovali jsme otevřít prostor pro naše krajní obránce,“ vysvětloval, proč se mu hra zkušeného záložníka nelíbila.

Při klíčové situaci osmifinále ze 117. minuty už ovšem Quaresma byl přesně tam, kde ho trenér očekával.Před bránou, kde doklepl vyraženou střelu Cristiana Ronalda. „Zaútočili jsme v ten pravý moment. Celý zápas jsme měli štěstí v tom, co jsme chtěli hrát. Dobře jsme bránili a to bylo rozhodující,“ řekl střelec před tím, než vyzdvihl chorvatskou sílu.

„Bez debat mají vskutku skvělý tým s úžasnými hráči,“ sklonil se před soupeřem. Jenže ti teď – nečekaně brzy – odjíždí domů.

„Bohužel. Dnes prohrál lepší tým, který kontroloval hru. Jsem smutný,“ litoval kouč Chorvatska Ante Čačič, jenž svůj tým dovedl k vítězství v „české“ skupině se Španělskem a Tureckem.Víc už ale nesvedl.

„Všechno bylo z naší strany perfektní až na to, že jsme nedali gól,“ pokračoval trenér Chorvatska.

Právě v tom je ale potíž fotbalu a právě proto jdou dál šťastnější Portugalci, kteří se ve čtvrtfinále střetnou s Polskem.