Kreuziger slaví premiérový domácí titul, v závěru ujel i Štybarovi

Ve 30 letech tak Roman Kreuziger poprvé ve své kariéře dosáhl na český dospělý titul.

„Od juniorských let, kdy jsem na mistráku poprvé startoval, uteklo spousta let, i proto jsem za ten dres moc rád,“ svěřoval se nový šampion. „Teď bude důležité, abych ho dobře prezentoval na velkých závodech, což Zdeněk Štybar a Petr Vakoč v minulých letech dělali.“

Jeho stáj Tinkoff měl v koncovce závodu v čelní skupině i s bratry Saganovými výraznou převahu, ale duel o český titul se v samém závěru odehrál mezi Kreuzigerem a Štybarem.

„Zdeněk je silný soupeř,“ líčil Kreuziger. „Věděl jsem, že je rychlý a že pokud ho neutrhnu v posledním kopci, tak to budu muset ještě někde vyzkoušet. Přivézt si ho do sprintu by nebyla úplně pohodlná pozice.zvlášť když byl spurt na kostkách, to by mu jen nahrávalo.“

Zaútočil tedy dva kilometry před cílem na místě, kde to Štybar nečekal.

„Tak trochu jsem čekal na sprint a říkal si: v poslední zatáčce musím být první,“ tvrdil Štybar. „Na posledním kopci jsem se s Romanem udržel, ale na takovém brdku ve městě, kde jsem ani nepřemýšlel, že by mi ujel, se Roman najednou zvednul.Vlastně ani nezrychlil, ale já už nebyl schopný zareagovat, i kvůli křečím.“

V úvodu 185kilometrového klání se vytvořila sedmičlenná skupina uprchlíků, ve které jeli i dva slovenští cyklisté Kolář a Baška z worldtourového Tinkoffu a dále Kovář z Whirlpoolu, Swaczyna z Petřvaldu, Nežerka z Lawi Author, Vojtěch ze Sparty Praha a Boubal z Příbrami.

Uprchlíci si vypracovali náskok až 6:45 minuty, s nímž najížděli ještě do pátého z devíti kol.Ale to už se v popředí pelotonu začala stále častěji objevovat velká jména v čele s Kreuzigerem, Königem či Štybarem.

Za relativně příjemné teploty 22 stupňů začal na cyklisty dopadat déšť, zatímco na čele „balíku“ v tuto dobu usilovně pracoval Sisr z týmu Klein Constantia (farmářský tým prvodivizního Etixxu).Před dalším kolem klesl náskok vedoucí skupiny na 5:40 minuty.

Sisr posléze dřel v čele pelotonu úctyhodná celá čtytři kola, přičemž v následujících dvou neustále náskok uprchlíků neustále klesal, na 4:35 minuty a posléze na 3:30 minuty, které si přivezli do závěrečných 40 kilometrů.

V tu dobu už z nich zůstávala jen trojice: dva slovenští jezdci Tinkoffu a s nimi jediný Čech, teprve 20letý Kovář, závodící v kategorii do 23 let.

V předposledním kole se do čela pelotonu prodral Bárta a pokusil se (neúspěšně) zaútočit, stejně jako 28 kilometrů před cílem König.

Zdařilý byl naopak před nájezdem do posledního 20kilometrového kola útok tria Kreuziger, Peter Sagan, Štybar. S nimi se vydal vpřed Hunal z Whirlpoolu.S malým odstupem se za nimi hnal Juraj Sagan, na kterého posléze počkal i bratr Peter, který se po pěti vlastních titulech národních a jednom světovém rozhodl, že ten slovenský předá právě jemu.

První dvě skupiny se sjely a na čele tak vznikla osmička, kde hrála kompletní pětka Tinkoffu výraznou přesilovku proti Štybarovi, Kovářovi a Hunalovi.

Do stíhací jízdy se pustil König, potom i další cyklisté, jejich snaha však už byla marná.

Z vedoucí osmičky odpadli závodníci, kteří jeli původně v úniku a koncovka se tudíž odehrávala v režii kvinteta bratři Saganové, Kreuziger, Štybar, Hunal.

Štybar si hlídal Kreuzigera, ale neuhlídal ho.

„Roman závodil agresivně od začátku, měl obrovskou chuť vyhrát,“ říkal Štybar. „Já samozřejmě taky.Ale věděl jsem, že proti Tinkoffu to budu mít hrozně těžké.“

Nikoliv v triumf milovníka kostek, ale ve spanilou jízdu milovníka hor se potom proměnily poslední metry, vedoucí po kostkách k cíli.