Hrbatý: Djokovič nebyl v sezóně horší než Nadal

BRATISLAVA. Dvaadvacet vítězných zápasů v řadě, čtyři triumfy včetně Turnaje mistrů. To je vizitka konce sezony Novaka Djokoviče.

Zdálo se, že po vítězném finále na US Open mu Rafael Nadal postupně uteče na čele žebříčku o hodně bodů. Nakonec vede jen o devět set bodů. V praxi to znamená, že boj o světovou jedničku bude zajímavý už od začátku roku.

„Na US Open se začalo ukazovat, že hraje Djokovič mnohem lépe. Možná ještě něj ovlivňovaly nezdařené léto. No jen co začal hrát dobře, už to nepustil. Nadala výborně tlačil a honil po kurtu. Kromě toho měl vynikající úspěšnost servisu, „řekl SME Dominik Hrbatý.Djokovič dominoval

V samotném londýnském finále byl Srb od začátku lepším hráčem. Španělský levák měl náznaky, jako když dotáhl z 0: 3 na 3: 3, ale Djokovič se vždy zkoncentroval a vyhrál poměrně jasně 6: 3 a 6: 4.

Na Turnaji mistrů obhájil titul, celkově ho vyhrál potřetí a kromě odměny 900 tisíc dolarů sebral i speciální miliónovou prémii za to, že vyhrál všech pět zápasů.

„Naše zápasy jsou velmi vyrovnané, jednou vyhraje jeden, pak druhý. Oba se tiskneme na hranici možností. Rafa udělal pokrok na tvrdém povrchu, hraje uvnitř kurtu a útočnější. Stal se o širší hráčem, „pochválil soupeře pro akreditované média srbský tenista.

„Ve finále jsem neměl nárok.Nole byl o třídu lepší, gratuluji mu, „kontroval mu Nadal. Nadal v hale nestíhá

Do finále Turnaje mistrů se dostal podruhé, podobně jako v roce 2010 neuspěl.

„Hala je rychlejší. Uvnitř je in akustika, z čehož má člověk hned pocit, že to je rychlejší. Nadalovi to vadí. Mnohokrát nestíhá tak jako venku, jeho údery jsou kratší a nehraje to tak precizní. V hale jsou ideální podmínky, což mu až tak nevyhovuje, „dodal Hrbatý.

Oba hráči posunuli svou rivalitu zas o stupeň výše.Dosud hráli spolu 39-krát, co se žádným hráčem v open éře nepodařilo. Španěl nadále vede 22:17.

„Lidé možná vnímají za nejlepšího v roce Nadala, ale oba hráli celou sezónu výborně,“ pokračoval Hrbatý. Chce i Davisův pohár

Djokovič může sezónu zakončit triumfem v Davisova poháru. Srbové víkendu přivítají v Bělehradě Čechů.

„Jsem vyčerpaný, ale proti Čechům se zmobilizuje,“ řekl srbský tenista.

Konec roku zakončil lepšími výkony i Roger Federer, který postupem do semifinále ukázal, že ještě má na nejlepších. V semifinále proti Nadalovi však dělal hodně nevynucených chyb.

„Federer je již za svým vrcholem a mladí kluci jsou od něj rychlejší. Kromě toho jsou velmi zkušení a hrají takticky dobře.Touto kombinací jsou daleko před Rogerem, který ztratil rychlost a bude to mít už jen těžší, „dodala bývalá slovenská jednotka.

Hrbatý však neuznává kritiku, která posílá Švýcara do sportovního důchodu.

„Na jedné straně je tenis o statistikách, ale io radosti. Kritiků bych se zeptal, jestli by skončili s něčím, co jim přináší peníze a stále je to baví. Mnoho lidí to nechápe, ale o tom to je. Stále je dobrý a baví ho to. Není už nejlepší, ale nadále se může dostat daleko. „