FOTOGRAFIE Prešovští fanoušci se těší na to: bude to vypadat jako nový stadion

PREŠOV – Fotbaloví fanoušci v Prešově již zná podobu svého nového stadionu. Soccer Tatran Arena (FTA) dokončila soutěž o předložení architektonických návrhů pro výstavbu fotbalového stadionu.Budova začne na podzim.

Jak informoval jednatel FTA Artúr Benes, do soutěže architektonických návrhů se přihlásili se tři stoupenci, pětičlenný výbor odborníků jmenoval vítěze.Jeho autory jsou prešovský architekti Ľubomír a Martin Sakalovci.

Ľubomír Sakala byl přitom autorem návrhu makety nového, moderního stadionu s kapacitou 12 tisíc diváky již v roce 2008, kdy vedení 1. FC Tatran Prešov představilo záměr stavby nového stadionu za v přepočtu více než 23 milionů eur. Tento záměr však nikdy nebyl proveden za to, že nebyla zajištěna potřebná půda. „V současnosti s ním probíhá jednací řízení ohledně podmínek stanovení smlouvy o dílo na další projektování stadionu,“ informoval Benes.

Stadion je zařazen do 3. kategorie stadionů Evropské fotbalové unie ( UEFA) musí splňovat řadu kritérií pro mezinárodní zápasy.Jedná se o samostatnou antidopingovou místnost, místnost pro úředníky UEFA, ale ve střevech je také kaple. Celková kapacita stadionu zatím není určena. Nejméně 5 000 míst, podle Beneše, bude na oválu, to jest montované tribuny. Celkový počet je závislý na počtu míst v hlavním tribunu. „Možná máme několik úprav, abychom měli 100 míst více či méně.V zásadě bychom ale chtěli udržet stadion, jak je nakreslen, „ přidal správce FTA.

V současné době stadion prochází geologickým výzkumem a Benes nevylučuje potřebu monumentálního výzkumu.Po podpisu smlouvy s architekty se začne příprava územně plánovací dokumentace pro územní rozhodnutí a následně příprava dokumentace pro stavební povolení, která určí konkrétní rozpis jednotlivých položek a objektů staveb. „S tímto rozpisem budeme muset jít na jednotlivé zastoupení a „ řekl Artúr Benes.

FTA je společný podnik mezi Prešovským a Prešovským samosprávným krajem. Obě obce předběžně garantovaly své investice na stadionu ve výši 1,085 mil. EUR, dalších 2,4 mil.Evropská fotbalová asociace musí poskytnout státní dotaci. Stadion má vyrůst na pozemcích současného tréninkového hřiště patřícího městu a části sousedící hlavní hrací plochy, ze které má nový stadion zabrat přibližně polovinu. Poslanci městského zastupitelstva proto odsouhlasili odkoupení pozemků od fotbalového klubu 1. FC Tatran Prešov s výměrou 9499 metrů za téměř 570 tisíc eur. Obdržel je z města původně ve výši 8,30 EUR za metr čtvereční. „Když budeme mít kompletní rozpis, pak se budeme rozhodovat, jakým způsobem se zhostíme realizace výstavby stadionu,“ doplnil jednatel FTA.

Po přípravě prvních dvou projektová dokumentace musí být schválena stavebním úřadem, vlastníky inženýrských sítí a dalšími příslušnými orgány.Dokumentace bude následně předmětem zadávání veřejných zakázek. „Ten proces také nebude jednoduchý, ale při optimistickém variantě si myslím, že bagry by na podzim mohli začít kopat,“ dodal Benes.