Bolt má devět zlatých olympijských medailí. Hattrick získal i ve štafetě

Jamajskou štafetu spolu s finišmanem Boltem tvořili Asafa Powell, Yohan Blake a Nickel Ashmeade. Na druhém místě doběhli překvapivě Japonci, po diskvalifikaci čtveřice USA získali bronz Kanaďané. Američané doplatili na špatnou předávku mezi prvním a druhým úsekem, navíc finišman Trayvon Bromell podle televizních záběrů šlápl do vedlejší dráhy.

Američané ještě doufali, že se po protestu na třetí místo vrátí, ale zároveň měli slova obdivu pro Bolta. „Devět zlatých medailí…Ani nejde popsat, co ten kluk pro náš sport udělal,“ řekl Tyson Gay, svého času Boltův největší soupeř.

Bolt: Konečně jsem nejlepší.Jsem na sebe pyšný

Dva dny před svými třicátými narozeninami Bolt zkompletoval trojnásobný hattrick: vyhrál závody na 100 m, 200 m a 4×100 m na třech po sobě jdoucích olympiádách. Ve všech třech disciplínách je také úřadujícím mistrem světa s drží v nich světové rekordy.

„Tak tady to máte. Konečně jsem ten největší,“ řekl Bolt, který na posledním úseku utekl soupeřům a zvýšil nevelký jamajský náskok na 33 setin sekundy. „Tlak na mě byl enormní, ale dopadlo to dobře. Už je všechno hotovo, ulevilo se mi a všechno ze mě spadlo. Jsem šťastný a pyšný sám na sebe,“ dodal.

Devět zlatých olympijských medailí dosud v atletice získali pouze finský vytrvalec Paavo Nurmi a americký sprinter a dálkař Carl Lewis.Bolt na olympiádách nepoznal jiný výsledek, vyhrál všechny závody, kterých se zúčastnil. Vzhledem k tomu, že se chystá po MS 2017 ukončit kariéru, už nikdy jiného výsledku ani nedosáhne.

Američanky vyhrály štafetu, Felixová má páté zlato v kariéře

Ani rychlý finiš Jamajčanky Fraserové-Pryceové nepřipravil americké běžkyně o zlato ve finále na 4×100 metrů.

Vítězství je obzvlášť cenné pro Allyson Felixovou, která se stala první atletkou, jež vybojovala pět zlatých olympijských medailí.Tianna Bartolettaová má zase už druhé zlato z Ria, předtím vyhrála dálku.

Běh na 5000 metrů vyhrála v olympijském rekordu 14:26,17 keňská vytrvalkyně Vivian Cheruiyotová a konečně se dočkala zlata z OH. Za čtyřnásobnou mistryní světa skončila na druhém místě její krajanka Hellen Obiriová, třetí byla vítězka dvojnásobné trati Almaz Ayanaová z Etiopie.

Ayanaová, která v Riu na desítce vylepšila světový rekord, ještě dvě kola před koncem vedla, ale pak se přes ni dvaatřicetiletá Cheruiyotová nezadržitelně přehnala a oplatila jí týden starou porážku.

Ve finále startovala i Novozélanďanka Nikki Hamblinová, která po kolizi s Američankou Abbey D’Agostinovou v rozběhu upadla a pak si se soupeřkou vzájemně pomohly do cíle.Skončila však s velkou ztrátou poslední. D’Agostinová běžet nemohla, protože si při pádu přetrhla vaz v koleni.

Nazarov získal první zlato pro Tádžikistán

V soutěž kladivářů získal Dilšod Nazarov první olympijské zlato pro Tádžikistán. Loňský vicemistr světa hodil ve finále 78,68 metru. Druhý byl Bělorus Ivan Tichon a třetí díky poslednímu pokusu Polák Wojciech Nowicki.

Obhájce londýnského zlata Krisztián Pars z Maďarska skončil sedmý.

V kladivářském sektoru se od počátku soutěže odehrával souboj mezi čtyřiatřicetiletým Nazarovem a o šest let starším Tichonem. Po první sérii vedl Nazarov o tři centimetry, po druhé Tichon o šestnáct.Nazarov pak soutěž rozhodl dvěma hody za 78 metrů, jeho soupeř poslal kladivo nejdál na 77,79.

Olympijskou vítězkou ve skoku o tyči je Řekyně Ekaterini Stefanídiová. Druhá za úřadující mistryní Evropy skončila Američanka Sandi Morrisová, která rovněž zdolala 485 cm, ale v soutěži měla o jednu opravu víc.

Obhájkyně titulu Jennifer Suhrová z USA i úřadující mistryně světa Yarisley Silvaová z Kuby zdolaly jen 460 cm a podělily se o sedmé místo. Suhrová se ale v Riu potýkala s nemocí, podle svého manžela a kouče dokonce kašlala krev a její start ve finále byl do poslední chvíle na vážkách.

Dávno před sprinterskými štafetami na dráze poutaly pozornost rozběhy na 4×400 metrů. Mužské běhy poznamenaly diskvalifikace.Trinidad byl vyřazen z třetího místa v prvním běhu a Britové dokonce museli opustit závod, v němž doběhli jako první. Obě diskvalifikace přišly za chyby při předávkách.

Remízou zatím skončil štafetový souboj Jamajky a USA. V ženských rozbězích byly rychlejší americké čtvrtkařky, ale mezi muži v přímém souboji Jamajčan Francis přesprintoval Verburga z USA.

Večernímu atletickému programu předcházely chodecké závody. Jedinou českou atletkou, která v pátek soutěžila, byla chodkyně Anežka Drahotová. Na dvacetikilometrové trati skončila desátá. Mužský závod na 50 kilometrů vyhrál Slovák Matej Tóth (více o chodeckých závodech).