Ani Ackermann, ani Démare. Těsný dojezd 18. etapy Gira vyhrál Cima

Čtvrteční etapa Gira nabídla odlišný průběh než ty předešlé. Výšlapy na horské vrcholky nahradilo dlouhé klesání a posledních 60 kilometrů bylo jen po rovině.

„Nejspíš bude sprint, Bora a FdJ si to pohlídají. Pro vrchaře tedy klidnější den,“ říkal český cyklista Jan Hirt z Astany po dojezdu předchozí 17.etapy.

Jenže jeho předpověď se zcela nevyplnila.

Peloton dlouho vyčkával a náskok trojice uprchlíků ve složení Mirco Maestri, Damiano Cima a Nico Denz začal výrazněji mazat až v posledních 30 kilometrech.

Vedoucí skupinku dlouho táhl skvělý Denz, hlavní skupinu zase hnal tým Bora, ke kterému se později přidal i Deceuninck-QuickStep.

I tak to ale těsně nestačilo.

Do cíle zbývalo pět kilometrů, uprchlíci měli k dobru stále 45 sekund. Tou dobou už však peloton vyvinul maximální rychlost a ukrajoval ze svého manka vteřinu po vteřině.

Na dlouhé cílové rovince se pokusil ještě odpoutat Denz, jenže za jeho kolem hned vystartovali jeho soupeři a nedali mu šanci.Trojice byla pohromadě.

Rozhodující útok tak přišel až od italského závodníka Nippo Vini Fantini. Cima vystartoval a předehnal své protivníky. Zezadu se za ním z pelotonu řítil ještě Ackermann. Ale marně.

Překvapivým vítězem se tak stal Cima, který zaznamenal své největší vítězství.

Druhý dojel Ackermann.

I tak ale německý cyklista stáje Bora hansgrohe smutnit nemusí. Jeho největší soupeř v boji o maglia ciclamino Francouz Démare dojel v etapě až osmý.

Ackermann se tak díky bodovému přídělu za druhé místo dostal do čela žebříčku sprinterů. Na druhého Francouze má náskok 13 bodů.

Celkové pořadí závodu se neměnilo.Vedoucí muž Gira Carapaz z Movistaru strávil celou etapu ve společnosti ostatních závodníků v hlavním balíku a pošetřil síly do posledních tří etap.

Podobně na tom byli i jeho největší konkurenti v boji o růžový dres.

Ekvádorec tak drží náskok jedné minuty a 54 vteřin na druhého Vincenza Nibaliho (Bahrain Merida), třetí Primož Roglič (Jumbo – Visma) ztrácí 2:16.

Na 15. místě dokončil etapu český cyklista Josef Černý ze stáje CCC. Druhý český závodník Jan Hirt z Astany dojel se ztrátou 4:32 na 127. pozici.

Jak se vše odehrálo

Z kopce. Osmnáctá etapa Gira zavedla cyklisty z Valdaory do Santa Maria di Sala.Měřila 222 kilometrů a kromě několika krátkých stoupání a jedné vrchařské prémie čtvrté kategorie vedla z kopce.